CBCG: Veći PDV, veća inflacija

Bez autora
Jun 03 2013

Najavljeno povećanje stope poreza na dodatu vrijednost sa 17 na 19 odsto, prema trenutnim projekcijama Centralne banke, uticalo bi na inflaciju u Crnoj Gori u rasponu od 0,5 do 0,8 odsto. CBCG je za ovu godinu projektovala stopu inflacije od 1,5 do 3,5 odsto. Zbog brzine donošenja odluke o povećanju PDV-a, potrebna je jedna potpunija analiza. Odbor je prilikom glasanja o izvještaju imao podijeljen stav, odnosno nije imao većinu da predloži Skupštini njegovo usvajanje, jer se po pet poslanika izjasnilo za i protiv njega. Ekonomska kretanja u Crnoj Gori u prošloj godini bila su pod jakim uticajem međunarodnog okruženja. Rast bruto domaćeg proizvoda koji je bio predviđen na nivou od dva odsto, redukovan je u drugoj polovini godine na 0,5 odsto. Inflacije je bila na nivou od 5,1 odsto, što je znatno više od one u eurozoni.

CBCG: Veći PDV, veća inflacijaNajavljeno povećanje stope poreza na dodatu vrijednost sa 17 na 19 odsto, prema trenutnim projekcijama Centralne banke, uticalo bi na inflaciju u Crnoj Gori u rasponu od 0,5 do 0,8 odsto, saopštio je guverner Milojica Dakić.

CBCG je za ovu godinu projektovala stopu inflacije od 1,5 do 3,5 odsto. On je, na sjednici skupštinskog Odbora za ekonomiju, finansije i budžet koji je razmatrao prošlogodišnji izvještaj o radu CBCG, kazao da je zbog brzine donošenja odluke o povećanju PDV-a, potrebna jedna potpunija analiza.

Odbor je prilikom glasanja o izvještaju imao podijeljen stav, odnosno nije imao većinu da predloži Skupštini njegovo usvajanje, jer se po pet poslanika izjasnilo za i protiv njega.

Dakić je, obrazlažući izvještaj, saopštio da su ekonomska kretanja u Crnoj Gori u prošloj godini bila pod jakim uticajem međunarodnog okruženja.

„Rast bruto domaćeg proizvoda koji je bio predviđen na nivou od dva odsto, redukovan je u drugoj polovini godine na 0,5 odsto. Inflacije je bila na nivou od 5,1 odsto, što je znatno više od one u eurozoni“, naveo je Dakić.

Predsjednik Odbora i poslanik Socijalističke narodne partije, Aleksandar Damjanović, smatra da je teško očekivati oporavak u bankarskom sektoru, ako on ne daje podršku realnom.

On je dodao da se hitno mora rješavati problem nekvalitetnih kredita, koji su u prošloj godini iznosili 320 miliona eura, kao i onih koji kasne sa otplatom, u iznosu od 440 miliona eura.

Damjanović se posebno osvrnuo na mikrofinansijske institucije, koje su, prema izvještaju CBCG, u prošloj godini izdale 29,6 miliona eura kredita i ostvarile pozitivan finansijski rezultat od 2,4 miliona eura.

Poslanik Pozitivne Crne Gore, Mladen Bojanić, ocijenio je da banke jesu stabilne, ali da postoji problem, jer je privreda nezadovoljna ponašanjem banaka.

„Sve je nepovoljniji položaj realnog sektora u odnosu na banke“, tvrdi Bojanić.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik